Charita znamená, že něco děláme z lásky pro druhé. Tento rezort v sobě zahrnuje mnohé aktivity:

Divadelní spolek Buřtguláš

Pokud Tě baví amatérské hraní nebo jsi nikdy nehrál(a) a chceš si to vyzkoušet, přidej se k nám a staň se součástí zábavných vystoupení pro důchodce, děti nebo studenty z VKH.

Každý rok se zkouší a následně hraje jedna pohádka. Minulý rok to byly S čerty nejsou žerty, a co se bude hrát tento rok, se ještě neví. Na výběru pohádky můžeš mít svůj podíl i ty ;-) Během prvních týdnů zimního semestru proběhne derniéra pohádky S čerty nejsou žerty pro studenty VKH a hned potom začneme vybírat a poté zkoušet nové představení. Když máme dostatečně nacvičeno, hrajeme lidem v domech pro seniory, školách nebo jiných sociálních a léčebných zařízeních. Při zkouškách a představeních zažiješ hodně legrace =]

Daruj krev s VKH

Letošní novinka je dárcovství - velice prospěšná a bohulibá činnost, kterou můžeš dokonce zachránit někomu život! Místem, kde můžeš „dát něco ze sebe“ je např. fakultní nemocnice v Bohunicích. Byli jsme tam letos v září poprvé, abychom věděli, o čem mluvíme, a můžeme jen doporučit. Darovat krev může člověk jen jednou za 3 měsíce (a plazmu jednou za 2 týdny, ale tu jsme zatím nezkusili), takže to není nijak časově náročné. Pracující ocení den volna v práci, dojíždějící příspěvek na dopravu a studenti smysluplně využité dopoledne :-) Tuto aktivitu propagujeme proto, aby ti, co ještě nikdy krev (popř. plazmu) nedarovali, odbourali případný strach, nejistotu nebo pouhou nevědomost a byli povzbuzeni jak námi, tak ostatními prvodárci. Chtěli bychom se domluvit a jít darovat společně, abychom tam nechodili po jednom. Jestli chceš jít s námi, napiš nám mail a domluvíme se ;-)

Mikuláš

Určitě znáš ten zimní čas, kdy se po ulicích potlouká Mikuláš s anděly a čerty a určitě Tě jako malého zastihli doma a tys jim musel(a) pod pohrůžkou odnesení do pekla zarecitovat básničku nebo zazpívat písničku. Pokud máš tu touhu „vtělit se“ do jedné z těchto tří rolí, máš výtečnou příležitost skrze VKH 5. – 7. prosince. Každou ochotnou duši vřele vítáme!

Zpívání pro radost

Chceš-li potěšit seniory svým zpěvem nebo hrou na cokoli, přihlas se na zpívání pro radost. Je to příjemný zážitek jak pro Tebe či ostatní zpívající (hrající), tak pro posluchače, pro které jsou mladí lidé velkým povzbuzením a vzpruhou. Hráčů a zpěváků není nikdy dost.

Maraton psaní dopisů

Další letošní novinka. Jedná se o největší lidskoprávní akci na světě, která probíhá od 10. do 18. 12. v zemích celého světa. Zaštiťuje ji Amnesty International a jedná se o to, že jsou pro každý rok vybrány případy, kdy jsou zásadním způsobem porušována lidská práva a lidé píší ručně dopisy osobnostem nebo úřadům, které mají moc s tím něco dělat. A když na jedno místo přijdou desítky někdy i přes sto tisíc dopisů, tak to má velký vliv! Každý může být součástí této obří akce a přijít na SC napsat nějaký ten dopis. Píše se ve světových jazycích podle vzoru a jeden trvá 5 - 10 minut.

Postní charitativní koncert

Tato akce se koná pro podporu organizace Lékaři bez hranic a je ovocem spolupráce rezortů charita a kultura a vzdělávání. Přijď svým zpěvem udělat radost sobě i bližním.

Tvoření na SC

Minulý rok proběhlo poprvé a bylo to hezké, kreativní setkání s občerstvením a dokonce se svařákem :-) Můžeš přijít a tvořit, co Tě jen napadne. Buďto se můžeš nechat inspirovat ostatními, nebo přijít s vlastním nápadem nebo návodem a naučit něco ostatní účastníky. Je ovšem potřeba vzít s sebou dostatek materiálu, aby stačilo pro Tebe i pro případné další účastníky. Fantazii se zde meze nekladou ;-)

Adopce na dálku

Naše VKH adoptovalo dívenku z Haiti, která se jmenuje Modeline. Pokud bys ji chtěl(a) také podpořit nebo zjistit víc informací, napiš nám mail.

Zdobení vajíček

Akce probíhá na Studentském centru (SC) na ulici Kozí 8. S sebou stačí přinést vyfouknutá vajíčka nebo perníková. Zbytek potřebného vybavení je již na SC. Perníková vejce se v minulosti použila jako dárek pro seniory během Zpívání pro radost (viz výše).

Dobrovolnictví

Pokud Tě uvedené aktivity neoslovily, ale máš zájem pomáhat jako dobrovolník při akcích, které VKH pořádá pro Tebe a ostatní brněnské studenty, dej o sobě vědět, abys o akcích s předstihem věděl(a) a mohl(a) si to časově naplánovat. Dobrovolníků je vždy nedostatek, tak neváhej a dej k dispozici trochu svého volného času pro své studentské bližní. Řiď se podle hesla „Lepší je dávat než dostávat.“ a Pán Tě za to jednou bezpochyby bohatě odmění ;-)

Pokud se chceš na cokoli zeptat, jsme tu pro Tebe na mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a rádi Tě potkáme i naživo!

Stanislav Matyska a Karolína Šafářová