Pomoc bližním by nám neměla být cizí, proto se i VKH skrze rezort charity snaží pomáhat. Jestliže máš i ty chuť se nějak zapojit, podívej se, jaké aktivity v tomto směru podnikáme, třeba Tě inspirujeme.

DIVADELNÍ SPOLEK BUŘTGULÁŠ

Pokud Tě baví amatérské hraní nebo jsi nikdy nehrál(a) a chceš si to vyzkoušet, přidej se k nám a staň se součástí zábavných vystoupení pro důchodce, děti nebo studenty z VKH.

Každý rok se zkouší a následně hraje jedna pohádka. Minulý rok to byla Šíleně smutná princezna, co se bude hrát tento rok, se ještě neví. Na výběru pohádky můžeš mít svůj podíl i ty ;-) Během prvních týdnů zimního semestru proběhne šíleně smutná derniéra a hned potom začneme vybírat a zkoušet nové představení. V prvním semestru se nacvičuje, v druhém se hraje v domovech důchodců, dětských domovech a v neposlední řadě na Noci kostelů a po studentské mši. Během zkoušení i hraní před diváky zažiješ spoustu legrace. Rozhodně se nemusíš obávat přidat se a objevit v sobě skrytý talent.

CHARITNÍ BLEŠÁK

Charitní blešák probíhá vždy jednou za dva roky v jarním semestru. Naposledy se uskutečnil na jaře 2019, takže ho můžeme očekávat až v následujícím akademickém roce 2020/21. Pakliže jsi sběratelem oblečení, kabelek či šperků, tak se na blešáku budeš cítit jako ryba ve vodě. A pokud máš pocit, že už toho máš ve skříni hodně, můžeš něco donést a Tvůj kousek bude dělat radost jinému majiteli. Výtěžek poputuje na konto dobrého díla!

#NECHCISLEVUZADARMO

Od 1. září 2018 jezdíme po České republice docela levně. Jasně, spousta lidí si z toho sedne na zadek. A asi nikdo se nebouří proti slevě. Ovšem (ač nepopulárně) se sluší říct, že věci mají svou cenu a nepadají z nebe. Kvůli našim slevám přicházejí (nebo spíš možná přijdou) o peníze potřebnější, než jsme my sami.

Máme pro vás výzvu: zkusme častěji než dřív podporovat Charity (starají se o ty, na které se zapomíná v našem okolí), Člověka v tísni, Lékaře bez hranic a další (kdo myslí na rozvoj slabších částí světa), církevní projekty, opravy památek, šetrnost k přírodě nebo konec konců naše univerzity a je spousta dalších poctivých projektů.

Pro inspiraci vám každý měsíc představíme na naší facebookové stránce jednu možnost, kde můžete nabídnout buď uspořený peníz, anebo pomocnou ruku, pokud vám tyto našetřené peníze opravdu přijdou vhod. Hlavně, ať nám to, prosím, není jedno.

DARUJ KREV S VKH

Už jsi někdy zachránil/a někomu život? Někdy k tomu stačí opravdu málo, třeba trocha krve. Pokud máš z dárcovství krve strach, můžeme se domluvit a vydat se darovat krev či krevní plazmu společně. Míst, kde můžeš „dát něco ze sebe“ je např. fakultní nemocnice v Bohunicích. Kromě dobrého pocitu, který jistě budeš mít, pracující jistě ocení den volna v práci a dojíždějící příspěvek na dopravu.

MIKULÁŠ

Pokud máš rád/a tuto tradici a baví Tě vydávat se za zástupce nebes či pekla, tak toto je nabídka právě pro Tebe. Společně navštívíme domovy seniorů, onkologická zařízení a jiná oddělení brněnské nemocnice a další léčebná a sociální zařízení. Mikuláš se svou družinou vyrazí mezi 5. a 7. prosincem.

ZPÍVÁNÍ PRO RADOST

Chceš-li potěšit seniory svým zpěvem nebo hrou na cokoli, přihlas se na zpívání pro radost. Je to příjemný zážitek jak pro Tebe či ostatní zpívající (hrající), tak pro posluchače, pro které jsou mladí lidé velkým povzbuzením a vzpruhou. Hráčů a zpěváků není nikdy dost. Pro více informací nám neváhej napsat mail.

MARATON PSANÍ DOPISŮ

Jedná se o největší lidskoprávní akci na světě, která probíhá od 10. do 18. 12. v zemích celého světa. Zaštiťuje ji Amnesty International a jedná se o to, že jsou pro každý rok vybrány případy, kdy jsou zásadním způsobem porušována lidská práva a lidé píší ručně dopisy osobnostem nebo úřadům, které mají moc s tím něco dělat. A když na jedno místo přijdou desítky někdy i přes sto tisíc dopisů, tak to má velký vliv! Každý může být součástí této obří akce a přijít na SC napsat nějaký ten dopis. Píše se ve světových jazycích podle vzoru a napsat jeden dopis netrvá déle než 10 minut.

POSTNÍ CHARITATIVNÍ KONCERT

Tato akce se koná pro podporu organizace Lékaři bez hranic a je ovocem spolupráce rezortů charita a kultura a vzdělávání. Přijď svým zpěvem udělat radost sobě i bližním.

TVOŘENÍ NA SC

Minulý rok proběhlo poprvé a bylo to hezké, kreativní setkání s občerstvením, a dokonce se svařákem :-) Můžeš přijít a tvořit, co Tě jen napadne. Buďto se můžeš nechat inspirovat ostatními, nebo přijít s vlastním nápadem nebo návodem a naučit něco ostatní účastníky. Je ovšem potřeba vzít s sebou dostatek materiálu, aby stačilo pro Tebe i pro případné další účastníky. Fantazii se zde meze nekladou ;-)

ADOPCE NA DÁLKU

Naše VKH adoptovalo dívenku z Haiti, která se jmenuje Modeline a chlapce Karlahenryho. Na Popeleční středu pořádáme při mši sbírku, jejíž výtěžek putuje na podporu jejího dobrého rozvoje. Pokud bys ji chtěl(a) podpořit více nebo zjistit další informace, napiš nám mail.

STUDENTI SENIORŮM

Máš-li chuť nějakým způsobem obohatit život člověka, jehož svět v současnu tvoří jen čtyři stěny pokoje, a naopak se nechat sám obohatit touto službou, ozvi se nám na mail a dáme Ti tipy na místa, kde bys mohl posloužit, ať už předčítáním či svou pouhou přítomností a věnovaným časem.

DOBROVOLNICTVÍ

Pokud Tě uvedené aktivity neoslovily, ale máš zájem pomáhat jako dobrovolník při akcích, které VKH pořádá pro Tebe a ostatní brněnské studenty, dej o sobě vědět, abys o akcích s předstihem věděl(a) a mohl(a) si to časově naplánovat. Dobrovolníků je vždy nedostatek, tak neváhej a dej k dispozici trochu svého volného času pro své studentské bližní. Řiď se podle hesla „Lepší je dávat než dostávat.“ a Pán Tě za to jednou bezpochyby bohatě odmění ;)

Pokud se chceš na cokoli zeptat, jsme tu pro Tebe na mailu: charita@vkhbrno.cz a rádi Tě potkáme i naživo!

Jana Divišová